Il-2 po síti  

autor: Hoper
aktualizováno: 30. 9. 2007

    Už jste se naučili ovládat, pilotovat a sestřelovat různá letadla ve Šturmovikovi ? A umíte i dobře "utíkat" ? Máte dost sebevědomí a jste ochotni se pustit do bojů i proti živým protivníkům na internetu ?
    Tak tady máte návod jak na to :)

    Nejprve je nutné mít správnou verzi samotného Šturmovika. Obecně se v naprosté většině hraje, pardon - létá, vždy na té poslední verzi, co je k dispozici. Před jistou dobou to byla verze Il-2 Sturmovik Forgotten Battles (FB) s addonem Ace Expansion Pack (AEP) "spojená" s Pacifik Fighters (PF), doplněná opravnými patchi. Trošku složité, že ? :)

   Nebojte, dnes již je situace mnohem jednodušší. V obchodech se sice ještě prodávají hry Il-2 Sturmovik, Il-2 Sturmovik Forgotten Battles (u nás byste měli spíše natrefit na Il-2 Sturmovik Zapomenuté bitvy), Il-2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack (Il-2 Zapomenuté bitvy: Esa datadisk), a Pacifik Fighters a to za nyní již velmi příznivé ceny. Ale jak jsem již psal, pro hraní na většině internetových serverů (i těch českých) je třeba mít vždy tu nejposlednější / nejaktuálnější verzi. Takže zapomeňte na výše uvedené tituly a podívejte se, jste-li vlastníky IL2 Sturmovik: 1946. Toto je poslední "nejvyšší" v obchodech dostupná verze hry, potřebná pro hraní přes internet, která v sobě obsahuje všechny výše uvedené tituly, plus placené addony "Pe-2 Peshka", "Sturmoviks over Manchuria" a "46". Po jejím nainstalování je třeba doinstalovat 144,8MB velký opravný patch IL-2 Sturmovik: 1946 v4.08 Patch. Tím je vlastní instalace Šturmovika hotová.

(Rád bych zde upozornil ještě na další verzi Šturmovika, a to IL-2 Sturmovik - Kompletní edice. Za cenu cca 900,- Kč koupíte hru, která v sobě obsahuje Zapomenuté bitvy, ESA a Pacifik. A pravděpodobně i s posledními patchy pro takto "spojenou" verzi hry. Ač by se mohlo z názvu zdát, že toto je poslední "maximální" verze, po vydání Pacifiku došlo k vydání / prodeji ještě několika dalších důležitých částí hry (viz. "Pe-2 Peshka", "Sturmoviks over Manchuria" a "46"), které jsou všechny obsaženy ve verzi Il2 Sturmovik: 1946. Takže pozor při případném rozhodování,kterou hru si zakoupit - "Kompletní edice" obsahuje vůči "1946" jen polovinu důležitých částí hry, avšak při stejné ceně!! Ale abych obchodníkům nekřivdil - "Kompletní edice" se vydala v době, kdy si natěšený zákazník, pokud chtěl létat na internetu, musel koupit všechny tři potřebné verze Šturmovika, ve správném pořadí je nainstalovat a doplnit několika z internetu správně staženými patchi (viz Merged instalace), což nebylo zrovna jednoduché a uživatelsky přívětivé. Kompletní edice za něj tento "problém" elegantně vyřešila jedinou instalací.

 

Pokud jste ještě nestihli nebo nějak zapomněli, ve vlastní hře si proveďte několik nastavení:

Pojmenujete si svého pilota, respektive svůj profil - Hlavní menu - Pilot - Jméno. Nejdůležitější je Přezdívka (Callsign). Toto jméno je použito jako vaše přezdívka-volací znak při hraní po LANu a v některých typech inetových her, ať se tedy nestane, že bude ve vzduchu poletovat několik John Mad Doeů nebo defaultů ... :)

V nastavení ovládacích kláves (Controls) zvolte několik důležitých kláves, které po instalaci nejsou nadefinované:
- Ruční vysunutí / Zasunutí podvozku (Raise / Lower Gear Manualy) - normálně jen pro dvě letadla - I-16 a F-4F, ale dá se (alespoň u některých typů) použít i pro nouzové vysunutí podvozku
- Sklopení křídel (Toggle Wing Fold) - jen pro letadla z letadlových lodí. Použije se jen v určitých případech (některé hromadné starty), ale je dobré to mít namapováno, než na startu brzdit všechny ostatní výkřikem "Jé, mně nejdou sklopit křídla !" ...
- Vysunutí/Zasunutí přistávacího háku (Toggle Arrestor Hook) - jen pro letadla přistávající na letadlových lodích, poměrně důležitá pomůcka ;)
- Použití brzdových "špalků" (Toggle Chock) - opět jen pro letadla vzlétající nebo přistávající z letadlových lodí (případně pomocných betonových ploch-letišť). Když jsou zapnuty, může se motor daného letadla vytočit do maximálních otáček a to pak mnohem rychleji nabere rychlost, dostatečnou pro bezpečné vzlétnutí. Po přistání na letadlové lodi při rozbouřeném moři vám špalky zajistí, že letadlo nespadne z paluby díky naklánění lodi. Navíc malá vychytávka - v coop misích, když máte zašpalkované letadlo, přistávající nejistý kamarád vámi může proletět, aniž by se vám nebo jemu něco stalo. Neplatí na dogfight serverech !
- Otevření/Zavření kabiny (Open/Close Canopy) - jen několik letadel z verze PF. Zlepšuje se tak výhled z kabiny, u letadel umožňujících navíc zvednout sedačku dokonce i přes "čumák" s motorem při startu nebo přistání. Pozor, otevřená kabina snižuje rychlost !
- Zvednutí/Snížení sedačky (Toggle Seat Position) - viz výše.
- Zrcátka (Toggle Mirrors Show/Mode) - občas je dobré je mít zapnuté, na slabších strojích to ale může snižovat výkon. Klávesa pak funguje jako přepínač: zapnout zrcátka s omezeným zobrazením (méně náročné na výpočet) - zapnout zrcátka s komplet vykreslováním - vypnout úplně.
- Zobrazení ukazatele rychlosti, výšky a kurzu (Toggle SpeedBar) - když tu tato možnost je (a server to dovolí), proč toho nevyužít, že :) Navíc se tento ukazatel dá použít jako přepočítávadlo různých druhů zobrazení rychlosti a výšky.
- Rychlé ukládání záznamu mise (Quick Start/Save Track) - během letu si můžete kdykoliv zapnout nebo vypnout nahrávání od/do aktuální části letu.
- Pro dogfight servery a některé speciální mise se vyplatí "umět" zapnout polohová světla (Toggle Nav.Lights) a přistávací světla (Toggle Landing Light). Pozor, na některých coop serverech se zbytečné použití jakýchkoliv světel penalizuje ztrátou bodů !
- Dle obtížnosti serveru, na který se připojíte, můžete potřebovat ovládání motorů - bohatost směsi (Mixture), kompresory (Supercharger), pro vícemotorová letadla výběry motorů (Select engine), hašení motorů (Fire Extinguiser) a nastavení vrtule do "praporu" při nouzovém vypnutí motoru za letu (Feather Prop.) - použitelné jen pro bombardéry a několik dvoumotorových stíhaček. Pro bombardéry, zvlášť pokud chcete bombardovat z větších výšek, budete muset nastavit komplet sekci Gunsight/Bombsight. A položku Automatické udržování výšky (Toggle Level Autopilot).

    A ještě  je třeba nastavit váš typ připojení  do internetu - menu Nastavení (Hardware Setup) - Síť (Network). Do verze FB+AEP v2.04 se dalo vcelku bez problémů létat i přes obyčejný analogový modem a vytáčené připojení (56k). Od verze s Pacifiky je to již horší. Ale i tak se na některých serverech dá létat. Záleží patrně na složitosti mise, počtu letadel a objektů. Ovšem doporučená hodnota nastavení pro novější verze je "ISDN".

    Když už jste připojeni k nějakému dogfight (DF) serveru, zobrazí se vám nejprve mapa s několika zvýrazněnými modrými a červenými letišti (v případě "furballu" i dalšími barevně označenými :). Volbou jednoho z nich si vyberete nejen své domovské letiště a jemu přidělený typ letadla, ale zároveň i stranu, za kterou budete létat. Pokud není DF mise jen o bezhlavém střílení, ale naopak je stavěná na splnění nějakého úkolu, výběrem strany se vám vypíší vedle mapy v brífingovém okně patřičné informace pro její splnění. Je dobré si je přečíst, abyste pak v "éteru" zmateně nevolali "Kde je boj a nepřítel ? Vždyť já nikoho za celou dobu nepotkal ..." Jaké máte dostupné letadlo se dozvíte kliknutím na tlačítko Arming. Jestliže vám nabídka letadel nevyhovuje, klikněte (i přesto :) na Apply a vyberte si nějaké jiné letiště. Třeba tam budete úspěšnější. Možná :) Jste-li s výběrem a následným nastavením letadla spokojeni, překontrolujte ještě, že máte správně nastavenou příslušnost k státu/koalici, za kterou jste se rozhodli bojovat. Červení většinou bývají Rusové nebo spojenci, není proto dobré létat na jejich strojích, ale s černo-bílými kříži nebo koblihami. Nejen že byste mohli přijít k sestřelu od vlastního (za což vám ten dotyčný asi nepoděkuje), ale mohla by se na vás spustit sprška v lepším případě upozornění, v horším jadrných anglických nadávek. "Poslední" možností je i "vykopnutí" (kicknutí) ze serveru za nedodržení pravidel (je tedy velice vhodné sledovat "dění" v chatové liště, ideálně nastavené na zobrazení tří až čtyř řádků).
Pak klikněte na Apply, znovu si přečtěte brífink a konečně i na tlačítko FLY. To vás "posadí" na zvolené letiště a je již jen na vás, co budete dělat dál ...

    U coop mise je rozdíl v tom, že si nevybíráte letiště, ale přímo jedno určité letadlo z nabízeného seznamu. Jeho volbou se přiřadíte na jednu z bojujících stran a zároveň dostanete i příslušný úkol. Ten zjistíte kliknutím na tlačítko Brief. Dejte si pozor, abyste na toto nezapomněli a v návalu dychtivosti neklikli hned na FLY - nevěděli byste jak a kam letět! Po zjištění informací si nastavte a vyzbrojte své letadlo (pokud to mise dovoluje). Pak už jen dejte FLY a čekejte, až server misi spustí. Hra po naběhnutí ještě chviličku čeká, až je spuštěná u všech zúčastněných a provede krátký odpočet. Jakmile tento skončí, začala mise "a je již jen na vás, co budete dělat dál..." :)

 

Jak se připojit >>>